O MUZEUM

Od 9 grudnia 2010 r. działa w Warszawie Muzeum Ordynariatu Polowego Oddział Muzeum Warszawy. W Muzeum mieszczącym się w podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego można zapoznać się z historią duszpasterstwa wojskowego, począwszy od chrztu Polski, aż do czasów współczesnych.

Zwiedzający mogą obejrzeć multimedialne prezentacje przybliżające dzieje katedry oraz losy kapelanów. Na uwagę zasługują m.in. eksponaty rzemiosła artystycznego pochodzące z połowy XVII stulecia, ołtarze polowe, mundury, paramenty liturgiczne wykorzystywane przez duszpasterzy wojskowych oraz dokumenty i fotografie.

W zbiorach Muzeum znajduje się pastorał pierwszego ordynariusza polowego, Stanisława Galla, ufundowany w 1918 r. przez duchowieństwo wojskowe oraz infuła i rękawiczki pontyfikalne biskupa Józefa Gawliny.

W podziemiach katedry jest również sala poświęcona kapelanom, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r., w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Serdecznie zapraszamy w podziemia Katedry Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15 do zwiedzania Muzeum Ordynariatu Polowego.

Oferujemy zwiedzanie ekspozycji również z przewodnikiem muzealnym – po uprzednim zgłoszeniu grupy zwiedzających pod numerem telefonu: (+48) 22 498 02 43 lub mailem: muzeum.ordynariatu@mhw.pl

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013

finansowanie